Německé firmy marně hledají
- -
- Náš team
Německé firmy v regionu marně hledají zaměstnance!
Obdobné nadpisy již v novinách četl pravděpodobně každý. Jak moc se ale u nás situace v posledních letech změnila? Jak reagují lidé na tuto „mezeru“ na trhu? Tyto otázky jsme položili Mgr. Ireně Houdkové, majitelce Jazykové školy Houdek, překladatelský servis.
Myslíte, že firmy v regionu mají opravdu problém najít nové zaměstnance?
Určitě. Není to jen můj názor či pouhá domněnka, ale řada regionálních firem se na mne obrací s dotazy, zda mezi našimi studenty německého jazyka nejsou kvalifikovaní lidé hledající práci. K „poptávaným“ zaměstnancům s kvalitní znalostí němčiny patří např. mechatronici, obsluha CNC strojů a technici do výroby obecně. V dnešní době je obrovský boom s angličtinou a němčinu na slušné úrovni má jen málokdo. Kdo ji ale umí dobře a je navíc i zkušený v těchto oborech, může si z nabídek práce vybírat a přebírat.
Jak Vy sama vnímáte aktuální zájem lidí o německý jazyk?
Za mou jazykovou školu naštěstí pozitivně. Oproti jiným jazykovým školám, které se soustředí především na výuku angličtiny, u našich klientů nepozoruji opadnutí zájmu, spíše naopak. Zhruba 45% veškerých jazykových kurzů, které pro firmy i veřejnost organizujeme, jsou angličtina, ale rovněž cca 45% němčina. Zbývajících cca 10% si dělí ruský, francouzský a španělský jazyk. Jedním z častých motivů je pro naše studenty možnost získání slušně placené práce v Německu. Tito lidé se tedy sice němčinu naučí velmi dobře, ale při nejbližší příležitosti „prchají“ do zahraničí.
Dobře. To je situace v Ústeckém regionu, ale jak je to v rámci celé ČR?
Pokud bych situaci měla hodnotit globálně, už by to asi nebylo tak optimistické, ale je to pouze můj subjektivní názor. I přes velké snahy německy mluvících zemí a obrovské investice Velvyslanectví Spolkové republiky Německo do projektů jako „Šprechtíme“, lidé o němčinu zájem příliš velký nemají. Řadě lidí se zvuk němčiny jednoduše nelíbí, přitom je ale při správné výslovnosti krásně zvučná. Velice často se setkávám i s tím, že lidé měli na základní či střední škole „šílenou“ kantorku, která jim jazyk znechutila na celý život. Nemalou roli hrají rovněž předsudky a co si budeme nalhávat i historie.
Jaké dopady to má pro Vás?
Velkým problémem v obecně upadajícím zájmu lidí o němčinu je pro mě osobně sehnání kvalitních lektorů. Germanistiku studuje stále méně studentů a získat zkušené lektory je někdy snad až nadlidský výkon. Takže pokud by mezi čtenáři byli kvalitní lektoři, budu ráda, když se nám ozvou.
Podporujete Vy osobně oblibu německého jazyka mezi lidmi?
To je docela obtížná otázka, ale myslím, že veškerou svou prací dělám něco pro zvýšení obliby němčiny. Alespoň tady u nás v Teplicích a Ústí nad Labem.
Můžete být konkrétnější?
Samozřejmě. Sama jsem lektor němčiny a svou osobností, láskou k němčině a zábavnou ale i „extra výživnou“ výukou už jsem pro němčinu nadchla nejednoho zarputilého odpůrce německého jazyka. Ve firmách realizuji především odborné kurzy zaměřené na technickou a obchodní němčinu, širokou veřejnost připravuji na jazykové certifikáty Goethe Institutu a nyní pomaličku dokončuji i učební manuál, díky kterému se lidé na tyto zkoušky mohou dobře připravit. Předpokládám, že zhruba za 3 – 4 týdny bude zdarma každému dostupný ke stažení na internetu ve formě e-booku.
Děkuji Vám moc za vyčerpávající odpovědi, paní Houdková a přeji Vám mnoho dalších nadšených studentů.
Nemáte zač. I já děkuji a přeji všem čtenářům mnoho energie na „boj“ s cizími jazyky.